ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7641238
*
nr 764 1238
Hans-Agne Jakobsson
(1919-2009), Sverige
Spegel, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Markaryd, ramens yttermått: 57x40
Hans-Agne Jakobsson, född 1919, död 2009, svensk inredningsarkitekt och möbelformgivare.
Utrop:
400 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 juni 2012
kl 17:53:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/6 15:47:12
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Hans-Agne Jakobsson
Hans-Agne Jakobsson, född 1919, död 2009, svensk inredningsarkitekt och möbelformgivare.
Läs mer om Hans-Agne Jakobsson
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hans-agne jakobsson markaryd spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:28
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:32
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:20
-
7129 Spegel
1940-/50-tal, Rotting, yttermått inklusive ram: 57..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:43
-
7230 Spegel
Sent 1800-tal, bemålad. Längd: 71 cm. Höjd: 78 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:57
*
Hans-Agne Jakobsson
Hans-Agne Jakobsson, född 1919, död 2009, svensk inredningsarkitekt och möbelformgivare.
Läs mer om Hans-Agne Jakobsson
nr 764 1238
Hans-Agne Jakobsson
(1919-2009), Sverige
Spegel, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Markaryd, ramens yttermått: 57x40
Hans-Agne Jakobsson, född 1919, död 2009, svensk inredningsarkitekt och möbelformgivare.
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 juni 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/6 15:47:12 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Hans-Agne Jakobsson
Hans-Agne Jakobsson, född 1919, död 2009, svensk inredningsarkitekt och möbelformgivare.Läs mer om Hans-Agne Jakobsson
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hans-agne jakobsson markaryd spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:28 -
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:32 -
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:20 -
7129 Spegel
1940-/50-tal, Rotting, yttermått inklusive ram: 57..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:43 -
7230 Spegel
Sent 1800-tal, bemålad. Längd: 71 cm. Höjd: 78 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:57